OUR DOGS
Arctic Aivik Rhapsody in Blue
Show results
15.06.2008, CAC Erfurt
Judge : Lothar Mende
Class : Offene
Candidature : V1 - VDH - Res.CAC
14.06.2008, CACIB Erfurt
Judge : Agnes Ganami
Class : Offene
Candidature : V1 - VDH - CAC - Res. CACIB
17.12.2006, Skokie Valley KC
Judge : C. L. Olvis
Class : Working Group
Candidature : Group 1
16.12.2006, Skokie Valley KC
Judge : C. Trotter
Class : Working Group
Candidature : Group 1
16.12.2006, Skokie Valley KC
Judge : P. Haas
Class : Best in Show
Candidature : Best in Show
15.12.2006, Fox River Valley KC
Judge : Dr. C. Reasin
Class : Working Group
Candidature : Group 2
02.12.2006, American KC
Judge : J. A. Studebaker
Class : Best of Breed/Varie
Candidature : Judge`s Award of Merit
26.11.2006, Lake Shore KC
Judge : R. M. Chashoudian
Class : Working Group
Candidature : Group 3
25.11.2006, Lake Shore KC
Judge : C. Bell
Class : Working Group
Candidature : Group 4
19.11.2006, Council Bluffs KC
Judge : S. Greendale-Paveza
Class : Working Group
Candidature : Group 2
18.11.2006, Council Bluffs KC
Judge : S. Greendale-Paveza
Class : Working Group
Candidature : Group 3
10.11.2006, Greater Muskegon KC
Judge : R. D. Smith
Class : Working Group
Candidature : Group 3
21.10.2006, Holland Michigan KC
Judge : J. Doniere
Class : Working Group
Candidature : Group 1
15.10.2006, Mason City KC
Judge : G. J. Heitzman
Class : Working Group
Candidature : Group 1
08.10.2006, Stone City KC
Judge : P. Gellermann
Class : Working Group
Candidature : Group 4
01.10.2006, Greater Freeport Illinois KC
Judge : R. Menaker
Class : Working Group
Candidature : Group 3
17.09.2006, Manitowoc County KC
Judge : B. Krause
Class : Working Group
Candidature : Group 1
16.09.2006, Manitowoc County KC
Judge : Dr. A. Krause
Class : Working Group
Candidature : Group 1
10.09.2006, Kenosha KC
Judge : G. Heitzman
Class : Working Group
Candidature : Group 1
09.09.2006, Kenosha KC
Judge : W. Paquette
Class : Working Group
Candidature : Group 1
03.09.2006, Danville Illinois KC
Judge : D. Hansen
Class : Working Group
Candidature : Group 3
02.09.2006, Danville Illinois KC
Judge : R. D. Smith
Class : Working Group
Candidature : Group 2
14.08.2006, Greater Racine KC
Judge : B. R. Leininger
Class : Working Group
Candidature : Group 3
25.07.2006, Greater Muskegon KC
Judge : Dr. C. Reasin
Class : Working Group
Candidature : Group 1
16.07.2006, Kishwaukee KC
Judge : J. Richardson
Class : Working Group
Candidature : Group 2
15.07.2006, Kishwaukee KC
Judge : L. Olvis
Class : Working Group
Candidature : Group 2
10.07.2006, Greater Dekalb KC
Judge : R. Shreve
Class : Working Group
Candidature : Group 2
02.07.2006, Mattoon KC
Judge : R. Lashbrook
Class : Working Group
Candidature : Group 1
01.07.2006, Champaign IL KC
Judge : R. S. Forsyth
Class : Working Group
Candidature : Group 2
30.06.2006, Champaign IL KC
Judge : D. Hansen
Class : Working Group
Candidature : Group 2
25.06.2006, Berrien KC
Judge : B. Schwartz
Class : Working Group
Candidature : Group 1
23.06.2006, Valparaiso KC
Judge : F. W. Schwartz
Class : Working Group
Candidature : Group 1
22.06.2006, Valparaiso KC
Judge : L. M. Riddle
Class : Working Group
Candidature : Group 2
11.06.2006, Lake Minnetonka KC
Judge : B. Capstick
Class : Working Group
Candidature : Group 1
04.06.2006, Fargo-Moorhead KC
Judge : C. L. Olvis
Class : Working Group
Candidature : Group 1
04.06.2006, Fargo-Moorhead KC
Judge : Dr A. W. Krause
Class : Best in Show
Candidature : Best in Show
03.06.2006, Fargo-Moorhead KC
Judge : Dr A. W. Krause
Class : Working Group
Candidature : Group 1
03.06.2006, Fargo-Moorhead KC
Judge : S. Goose Allen
Class : Best in Show
Candidature : Best in Show
02.06.2006, Fargo-Moorhead KC
Judge : B. L. Krause
Class : Working Group
Candidature : Group 1
21.05.2006, Kokomo KC
Judge : L. Walkowicz
Class : Working Group
Candidature : Group 2
20.05.2006, Kokomo KC
Judge : B. Capstick
Class : Working Group
Candidature : Group 1
19.05.2006, Marion KC
Judge : P. Mowbray-Morgan
Class : Working Group
Candidature : Group 1
14.05.2006, Minnesota River Valley KC
Judge : L. Valiunas
Class : Working Group
Candidature : Group 3
09.04.2006, KC of Yorkville
Judge : C. Walkowicz
Class : Working Group
Candidature : Group 1
08.04.2006, KC of Yorkville
Judge : J. Richardson
Class : Working Group
Candidature : Group 1
02.04.2006, Dewitt Iowa
Judge : D. Buxton
Class : Working Group
Candidature : Group 3
26.03.2006, Dubuque KC
Judge : C. Trotter
Class : Working Group
Candidature : Group 3
11.03.2006, Columbia KC
Judge : C. L. Olvis
Class : Working Group
Candidature : Group 2
04.02.2006, St. Joseph KC
Judge : L. J. Sinclair
Class : Working Group
Candidature : Group 3
22.01.2006, Greenville
Judge : B. L. Clarke
Class : Working Group
Candidature : Group 2
21.01.2006, Greenville
Judge : Dr. A. W. Krause
Class : Working Group
Candidature : Group 1
24.10.2005, Illinois Capitol KC
Judge : J. Goodin
Class : Working Group
Candidature : Group 1
23.10.2005, Illinois Capitol KC
Judge : J. Doniere
Class : Working Group
Candidature : Group 1
21.10.2005, Mattoon KC
Judge : Dr. R. Smith
Class : Working Group
Candidature : Group 1
15.10.2005, Iowa
Judge : E. K. Gammill
Class : Working Group
Candidature : Group 1
02.10.2005, Hoosier KC
Judge : E. Sullivan
Class : Working Group
Candidature : Group 3
01.10.2005, Michiana KC
Judge : Dr. L. A. Reasin
Class : Working Group
Candidature : Group 1
19.09.2005, Winnegamie DC
Judge : J. R. Cole
Class : Working Group
Candidature : Group 2
03.09.2005, Amana Iowa
Judge : K. Steen
Class : Working Group
Candidature : Group 2
21.08.2005, Marshfield
Judge : R. D. Sharp
Class : Working Group
Candidature : Group 2
20.08.2005, Marshfield
Judge : C. L. Olvis
Class : Working Group
Candidature : Group 1
06.08.2005, Marshall
Judge : R. Chashoudian
Class : Working Group
Candidature : Group 2
05.08.2005, Marshall
Judge : B. Schwartz
Class : Working Group
Candidature : Group 1
17.07.2005, Duluth
Judge : B. Schwartz
Class : Working Group
Candidature : Group 1
16.07.2005, Duluth
Judge : J. Goodin
Class : Working Group
Candidature : Group 1
03.07.2005, Sioux Valley
Judge : M. B. Fish
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
03.07.2005, Sioux Valley
Judge : M. B. Fish
Class : Working Group
Candidature : Group 3
02.07.2005, Sioux Valley
Judge : J. Goodin
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
25.06.2005, Crab Orchard KC
Judge : Dr. J. D. Jones
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
25.06.2005, Crab Orchard KC
Judge : J. A. Doniere
Class : Working Group
Candidature : Group 3
23.06.2005, Valparaiso KC
Judge : M. A. Schwartz
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
23.06.2005, Valparaiso KC
Judge : M. A. Schwartz
Class : Working Group
Candidature : Group 1
17.06.2005, Little Fort KC
Judge : C. L. Olvis
Class : Open
Candidature : 1st
17.06.2005, Little Fort KC
Judge : C. L. Olvis
Class : Winners
Candidature : Winners
17.06.2005, Little Fort KC
Judge : C. L. Olvis
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Opposite Sex
04.06.2005, Indianhead
Judge : Dr. R. D. Smith
Class : Open
Candidature : 1st
04.06.2005, Indianhead
Judge : Dr. R. D. Smith
Class : Winners
Candidature : Winners
04.06.2005, Indianhead
Judge : Dr. R. D. Smith
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Winners
04.06.2005, Indianhead
Judge : Dr. R. D. Smith
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Opposite Sex
15.05.2005, Mississippi
Judge : Dr. R. D. Smith
Class : Open
Candidature : 1st
15.05.2005, Mississippi
Judge : Dr. R. D. Smith
Class : Winners
Candidature : Winners
15.05.2005, Mississippi
Judge : Dr. R. D. Smith
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
15.05.2005, Mississippi
Judge : D. O. Hutchinson
Class : Working Group
Candidature : Group 2
14.05.2005, Tupelo KC
Judge : D. O. Hutchinson
Class : Open
Candidature : 1st
14.05.2005, Tupelo KC
Judge : D. O. Hutchinson
Class : Winners
Candidature : Winners
14.05.2005, Tupelo KC
Judge : D. O. Hutchinson
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
14.05.2005, Tupelo KC
Judge : D. O. Hutchinson
Class : Working Group
Candidature : Group 3
13.05.2005, Mississippi
Judge : R. D. Smith
Class : Open
Candidature : 1st
13.05.2005, Mississippi
Judge : R. D. Smith
Class : Winners
Candidature : Winners
13.05.2005, Mississippi
Judge : R. D. Smith
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
13.05.2005, Mississippi
Judge : R. D. Smith
Class : Working Group
Candidature : Group 2
08.05.2005, Platte Valley KC
Judge : A. Berrios
Class : Open
Candidature : 1st
08.05.2005, Platte Valley KC
Judge : A. Berrios
Class : Winners
Candidature : Winners
08.05.2005, Platte Valley KC
Judge : A. Berrios
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
07.05.2005, Platte Valley KC
Judge : E. Rizzi
Class : Open
Candidature : 1nd
07.05.2005, Platte Valley KC
Judge : E. Rizzi
Class : Winners
Candidature : Winners
07.05.2005, Platte Valley KC
Judge : E. Rizzi
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Winners
07.05.2005, Platte Valley KC
Judge : E. Rizzi
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
01.05.2005, Packerland KC
Judge : K. Kahn
Class : Open
Candidature : 2nd
30.04.2005, Packerland KC
Judge : D. Froehlich
Class : Open
Candidature : 2nd
24.04.2005, Fond du Lac County
Judge : L. R. Mapes
Class : Open
Candidature : 1st
24.04.2005, Fond du Lac County
Judge : L. R. Mapes
Class : Winners
Candidature : Winners
24.04.2005, Fond du Lac County
Judge : L. R. Mapes
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Opposite Sex
23.04.2005, Fond du Lac County
Judge : S. Greendale-Paveza
Class : Open
Candidature : 1st
23.04.2005, Fond du Lac County
Judge : S. Greendale-Paveza
Class : Winners
Candidature : Winners
17.04.2005, Steel City
Judge : T. Gomez
Class : Open
Candidature : 1st
17.04.2005, Steel City
Judge : T. Gomez
Class : Winners
Candidature : Winners
17.04.2005, Steel City
Judge : T. Gomez
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Winners
16.04.2005, Steel City
Judge : D. P. Cline
Class : Open
Candidature : 1st
16.04.2005, Steel City
Judge : D. P. Cline
Class : Winners
Candidature : Winners
16.04.2005, Steel City
Judge : D. P. Cline
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Opposite Sex
03.04.2005, Iowa
Judge : D. Hansen
Class : Open
Candidature : 1st
03.04.2005, Iowa
Judge : D. Hansen
Class : Winners
Candidature : Winners
03.04.2005, Iowa
Judge : D. Hansen
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Winners
03.04.2005, Iowa
Judge : D. Hansen
Class : Best of Breed
Candidature : BOB
02.04.2005, Iowa
Judge : E. K. Gammill
Class : Open
Candidature : 2nd
02.04.2005, Iowa
Judge : E. K. Gammill
Class : Winners
Candidature : Reserve Winner
27.03.2005, Dubuque KC
Judge : F. W. Schwartz
Class : Open
Candidature : 1st
27.03.2005, Dubuque KC
Judge : F. W. Schwartz
Class : Winners
Candidature : Winners
27.03.2005, Dubuque KC
Judge : F. W. Schwartz
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Winners
27.03.2005, Dubuque KC
Judge : F. W. Schwartz
Class : Best of Breed
Candidature : Best of Opposite Sex
26.03.2005, Dubuque KC
Judge : Col. J. B. Purkhiser
Class : Open
Candidature : 2nd
26.03.2005, Dubuque KC
Judge : Col. J. B. Purkhiser
Class : Winners
Candidature : Reserve Winner
06.02.2005, Budapest (H)
Judge : T.Gellen (H)
Class : Open
Candidature : V1 - CAC -R.CACIB
22.01.2005, Nurnberg (D)
Judge : R.Hardtmann (D)
Class : Open
Candidature : V1 - VDH - ResCAC - ResCACIB